Każde miasto ma jakieś ciekawe atrakcje, zaliczyć można do nich między innymi zabytkowe mosty we Wrocławiu. Niektóre mają kilkaset metrów, przez co robią ogromne wrażenie. Majestatyczne konstrukcje są widoczne już z daleka, do ich produkcji sięgnięto po tysiące kilometrów drutu. Już w samym Wrocławiu jest mnóstwo mostów, co warto zobaczyć osobiście, bo zdjęcia nie oddają ich efektownego wyglądu. Do najpopularniejszych konstrukcji zalicza się most Rędziński, Milenijny, Poznański, Trzebnicki, Kolejowy, Warszawski, Grunwaldzki.
Jakie są najpopularniejsze i najdłuższe mosty we Wrocławiu?
Nowoczesne mosty we Wrocławiu są bardzo atrakcyjne nie tylko dla turystów. Mieszkańcy również je podziwiają na co dzień. Wystarczy spojrzeć na ogromne konstrukcje, aby przekonać się o tym, że nawet zwykły most może być czymś wyjątkowym. Za najdłuższą konstrukcję tego typu uznaje się most Rędziński, który ma aż 612 m długości. Jest to jednocześnie największy most żelbetowy na całym świecie. Został on podwieszony na jednym pylonie. Do jego powstania posłużyły ogromne ilości drutów. Liny nośne mają w sumie aż 8000 km. Najdłuższa lina liczy 200 m długości. Budowa mostu trwała ponad 36 miesięcy, został on oddany do użytku w roku 2011. Bardzo długi jest także most milenijny, ma nieco ponad 553 m długości. Budowę ukończono w ciągu dwóch lat i pochłonęła 140000000 zł. Składa się on z tysięcy metrów sześciennych betonu i kilku tysięcy ton stali. Wrażenie robi także most poznański, który ma prawie 458 m długości. Jest to najdłuższy most kolejowy we Wrocławiu, przebiega nad Odrą.
Wrocławskie mosty, które warto zobaczyć
We Wrocławiu znajduje się most Osobowicki, którego długość wynosi prawie 243 m. Mieszkańcy korzystają z niego od wielu lat, został oddany do użytku pod koniec XIX wieku. Pierwotnie most był wyposażony nawet w specjalne wieżyczki, które były wykorzystywane przez służby drogowe. Niestety nie przetrwały one wojny. Na uwagę zasługuje również most trzebnicki, który ma nieco ponad 218 m długości. Stanowi doskonały przykład konstrukcji zabytkowej. Powstał na początku XX wieku. Most Bolesława Chrobrego południowy, który ma długość prawie 135 m, został wybudowany w XX wieku, ale w trakcie wojny uległ zniszczeniu. Na budowę trzeba było czekać 2 lata po zakończeniu działań wojennych. Rozciąga się nad kanałem powodziowym i terenami zalewowymi.
We Wrocławiu największą popularnością cieszy się most Grunwaldzki, który ma prawie 127 m długości. Został wybudowany w XX wieku przy wykorzystaniu nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Do zabytkowych konstrukcji Wrocławia zalicza się most tumski. Zapalaniem latarni od lat nadal zajmuje się latarnik. Przez długi czas zakochani wieszali na moście kłódki, które symbolizowały miłość, ale niestety zostało to zabronione, a władze miasta nakazały ich usunięcie. Stwierdzono, że kłódki stanowią dodatkowe obciążenie dla mostu. Z popularnych konstrukcji wymienić można także most Piaskowy, Pławski, Pokoju i Zwierzyniecki. Jest ich oczywiście znacznie więcej, zabytkowych i nowoczesnych.