Opole – jedno z najmniejszych miast wojewódzkich oraz stolica najmniejszego województwa w Polsce – to miasto kojarzone przede wszystkim z muzyką i Krajowym Festiwalem Piosenki Polskiej, który odbywa się tam co roku. Oprócz amfiteatru, w mieście znajduje się wiele innych ciekawych miejsc. Jednym z nich jest Most Piastowski, którego historię opowiemy.
Most Piastowski w Opolu – rys historyczny
Historia Mostu Piastowskiego jest zaskakująco długa. W tym miejscu już w średniowieczu przeprawiano się przez Odrę, pokonując szlak łączący Kraków z Wrocławiem. Pierwszy most, który został wybudowany w miejscu istniejącej dziś przeprawy i który możemy zobaczyć na pocztówkach z tamtych czasów, powstał w roku 1886. Nadano mu nazwę „Mostu Stulecia”. Był to most jednoprzęsłowy, na którym znajdowała się jedna jezdnia. Obiekt przebudowano kilka lat przed wybuchem II Wojny Światowej – w 1933 roku. Wygląd mostu zmienił się diametralnie – stara, siedmioprzęslowa konstrukcja zastąpiona została zdecydowanie nowszą, dwuprzęsłową. Most przestał istnieć w 1945 roku, kiedy to został wysadzony w powietrze przez wycofujące się z Opola niemieckie wojska. Przez kolejne osiemnaście lat przeprawa nie istniała. O jej odbudowie zadecydowano w 1963 roku. Nowy most powstał na filarach istniejącego wcześniej mostu stulecia. W niezmienionej formie służył przez 40 lat. Dopiero w latach 2003 – 2005 dokonano gruntownego remontu. Prace polegały na poszerzeniu jezdni oraz chodników i wykonaniu dodatkowo ścieżek rowerowych.
Konstrukcja mostu
Most składa się z dwóch przęseł – wschodniego i zachodniego. Przęsło wschodnie jest dłuższe od zachodniego i mierzy 58,5 m. Przęsło znajdujące się po zachodniej stronie ma długość 50,2 m.
Most Piastowski jako atrakcja turystyczna
Most znajduje się w samym centrum miasta. Dzięki temu jest jednym z ważniejszych punktów na jego mapie. Wieczorem i w nocy most jest pięknie oświetlony. O bezpieczeństwo rowerzystów, przechodniów i kierowców dbają lampy zamontowane u góry, natomiast za efekt wizualny odpowiada oświetlenie ramy mostu znajdujące się pod balustradami. Odwiedzając Opole warto wybrać się na spacer mostem – stojąc na nim można podziwiać panoramę starówki.