Eco driving cieszy się wśród polskich kierowców rosnącą popularnością. Coraz więcej osób stawia na doskonalenie techniki jazdy. Dotyczy to nie tylko młodych, ale również doświadczonych kierowców. Priorytetem jest to, aby do minimum obniżyć poziom spalania, co przekłada się to na oszczędną jazdę. Mniejsza spalanie pozytywnie oddziałuje również na środowisko naturalne. Stosują się do zasad eco drivingu poprawiamy również swoje bezpieczeństwo na drogach. Jeździmy o wiele bardziej świadomie, a tym samym możemy przewidzieć wiele zagrożeń – wyjaśnia instruktor Tomasz Bąk z OSK Mistrz.
Ecodriving – zasady
Nie rozgrzewaj silnika
Rozgrzewanie silnika na postoju nie ma najmniejszego sensu. W ten sposób jedynie szybciej zużywamy jego elementy, gdyż wolne obroty nie wpływają pozytywnie na ich żywotność. Należy wyruszyć w trasę natychmiast po odpaleniu auta.
Unikaj gwałtownego hamowania
Dążąc do doskonałej jazdy powinniśmy nauczyć się hamować biegami (najlepiej biegiem jałowym). Redukcja biegów sprawi, że zmniejszymy zużycie paliwa. Dodatkowym plusem jest to, że przedłużamy trwałość układu hamulcowego.
Wyłącz silnik na postoju
Podczas długiego oczekiwania warto wyłączyć silnik. Oczywiście trzeba prawidłowo ocenić, która sytuacja jest tego warta. Dobrze jest jednak zgasić samochód w oczekiwaniu np. na zmianę świateł w ruchu wahadłowym (zwykle jedna zmiana trwa dość długo), czy też zamkniętym wiaduktem kolejowym.
Obserwuj otoczenie
Niestety nie da się jeździć gwałtowanie, a zarazem bezpiecznie i ekonomicznie. Musimy dokładnie obserwować otoczenie. Nie skupiajmy się wyłącznie na tym, co widzimy wokół siebie. Dzięki temu płynnie zmienimy pas, czy też zahamujemy przed sygnalizacją świetlną. Tylko w taki sposób zminimalizujemy konieczność wykonywania gwałtownych ruchów.
Przyspieszaj w sposób dynamiczny
Najlepiej z gazem wciśniętym do 75%. Dzięki temu obniżymy okres, kiedy silnik pochłania najwięcej paliwa. Oczywistym jest, że nie zawsze takie przyspieszanie może mieć miejsce. Ważne jest, aby posiadać optymalną przestrzeń wokół siebie.
Nie zapomnij o oponach
Opony w dużej mierze wpływają na ekonomiczność jazdy. Należy systematycznie sprawdzać ich ciśnienie. Niskie ciśnienie w oponach, to ich szybsze zużycie, a także wyższe spalanie.
Wypakuj zbędne bagaże
Właściciele dużych samochodów często przewożą zupełnie niepotrzebne rzeczy. Warto jednak pamiętać o ich wypakowaniu, gdyż ich ciężar przekłada się na wyższe spalanie silnika oraz gorsze osiągi pojazdu. Zdemontujmy również wszelkie bagażniki dodatkowe, a nawet relingi.
Nie nadużywaj klimatyzacji
Klimatyzacja daje nam spory komfort, więc ciężko wyobrazić sobie bez niej jazdy. Istotne jest jednak to, aby jej nie nadużywać. Jeśli czujemy, że temperatura jest na optymalnym poziomi, to warto włączyć sam nawiew.
Unikaj jazdy na wysokich obrotach
Zasada jest prosta – im niższe obroty, tym lepiej. Należy więc dość szybko zmieniać biegi, tak aby utrzymać prędkość obrotową na niskim poziomie. W wielu przypadkach sprawdzi się również przeskakiwanie biegów, czyli błyskawiczne przechodzenie z biegu niższego na wyższy.